Художникът Цветан Казанджиев за 19-а поредна година подрежда самостоятелна коледна изложба в Ямбол.
По традиция тя ще бъде в арт-фоайето в сградата на Областна администрация, а откриването е на 10 декември.
Първата си изложба в България ще открие в Хасково родената в Симеоновград художничка Тихомира Толева - Тия, която от години живее и работи в Исландия, съобщиха от пресслужбата на общинската администрация.
Картините й, предимно пейзажи, в които има вградена вулканична маса, са обединени под заглавието "Исландия - над и отвъд". За стила, в който работи, авторката споделя, че е смесен – реализъм с абстракция.
В изложбата, която ще бъде открита на трети октомври в хасковската галерия „Форум“, ще бъдат представени и произведения, в които има вложена вулканична маса от наскоро изригналия вулкан "Рейкянес", съобщи директорът на от изложбената зала Татяна Форева.
Италианско-френско-испанската 138-минутна биографична драма „Лимонов“ спечели голямата награда за майсторска литературна адаптация в конкурса за пълнометражен игрален филм на „Синелибри“.
Фаворитът на журито бе обявен тази вечер от неговия председател Мария Бакалова.
Филмът на режисьора Кирил Серебренников отвежда през втората половина на XX век, за да разкаже скандалната история на Едуард Лимонов (1943-2020) – радикален съветски поет, който се превръща в скитник в Ню Йорк, сензация във Франция и политически антигерой в Русия.
Беше труден избор, но всички сме съгласни, че наградата тази година трябва да спечели адаптацията по биографичния роман на Еманюел Карер, каза Бакалова. Журито оценява изключително органичното и харизматично превъплъщение на
Хиляди туристи, езичници, друиди, хипита и хора, които просто копнеят за пролетта, отбелязаха в събота настъпването на най-краткия ден в годината край древния монумент Стоунхендж във Великобритания, съобщи АП.
В 8:09 ч. по Гринуич (10:09 ч. българско време) слънцето изгря над гигантските камъни по време на зимното слънцестоене - най-краткият ден и най-дългата нощ в Северното полукълбо. Никой не можеше да види слънцето през ниската зимна облачност, но това не попречи на бурното барабанене, пеене и скандиране при изгрева.
Тази събота в Англия ще има по-малко от осем часа дневна светлина, но след това дните ще се удължават до лятното слънцестоене през юни.
Слънцестоенето е единственият случай, в който посетителите могат да се доближат до камъните в Стоунхендж, и хиляди са готови да станат преди изгрев, за да се потопят в атмосферата на събитието.
Кръгът от
На 17 януари 2025 г. е българската премиера на „Човекът-вълк“, съобщават от „Форум филм“.
След „Невидимият“, продуцентът Джейсън Блум и косъздателят на поредицата „Убийствен пъзел“ – режисьорът Лий Уанел, отново обединяват сили, за да възкресят на големия екран едно от класическите чудовища на „Юнивърсъл“ – човекът-вълк. Вдъхновен от едноименната класика от 1941 г. и множеството продължения и интерпретации през годините, „Човекът-вълк“ разказва оригинална самостоятелна история, която разглежда темата за съзряването, двойствената природа и неконтролируемата агресия на първичните инстинкти.
„Човекът-вълк“ разказва историята на Блейк (Кристофър Абът) – съпруг и бащ
Габровският камерен оркестър ще изнесе първия си за този сезон концерт от постоянния цикъл „Избрано от публиката“ в Художествена галерия „Христо Цокев“ на 27 октомври. Това съобщи Иван Стоянов, диригент на оркестъра.
„Програмата включва Концерт за цигулка и оркестър № 3 из цикъла „Чудноватости“ от Антонио Вивалди, първото изпълнение в България на Концерт за цигулка и оркестър № 7 от италианския бароков виртуоз Пиетро Локатели, прочутото Адажието из симфония № 5 от Густав Малер и Вариации върху тема от Франк Брийдж от Бенджамин Бритън. Солист ще бъде живеещата в Лондон габровска цигуларка Деворина Гамалова“, посочи Иван Стоянов, диригент на Габровския камерен оркестър.
Габровският камерен оркестър е основан през есента на 1969 г. по инициатива на композитора, музиковед и диригент Христо Питев и възпитаници на висшите
Изложбата включва 25 платна – живопис, графика, рисунка и акварел, някои от които са непоказвани до момента.
„Изкуството трябва да се създава с простотата на дете, както е казал Пикасо. Понякога ми се иска да нарисувам само една черта“, каза Цветан Казанджиев на откриването на миналогодишната изложба в областната управа, която бе озаглавена „Коледни импресии“.
Sofia Documental за втора поредна година ще има и онлайн издание в една от най-големите български платформи за видеосъдържание. „От 28 септември до 20 октомври почитателите на документалното кино от цялата страна ще имат възможност да гледат 16 пълнометражни филма, включени в петото издание на фестивала“, съобщиха от екипа.
„Тази година имаме приятна изненада за всички почитатели на документалното кино. Откриващият филм на Sofia Documental – „Без посока“, ще бъде достъпен онлайн само няколко часа след официалната си премиера на физическото издание“, казаха организаторите. „Без посока“ е копродукция между Гърция, България, Швейцария и Италия.
„Нови новини от друго вкъщи“, закриващият филм на Sofia Documental, също ще бъде достъпен онлайн, малко след
Картина на германския художник импресионист Макс Либерман беше продадена на търг в Кьолн за 720 000 евро, предаде ДПА.
Прогнозната цена беше между 700 000 евро и един милион евро. Творбата е озаглавена Gartenlokal am Wannsee (Haus am See) и изобразява външен двор на заведение на брега на езерото Ванзее край Берлин с платноходки на заден план.
Творбата е от частна германска колекция и е от късните картини на Либерман.
Творбата е продадена на частен колекционер, който е наддавал по телефона чрез служител на аукционната къща "Сотбис".
Макс Либерман (1847-1935) е един от най-значимите импресионисти в Германия и водещ представител на местната художествена сцена по време на Ваймарската република.
След идването на власт на нацистите през 1933 г., творецът е маргинализиран и отбягван като евреин. Той живее до смъртта си в уединение и дълбоко разочарован
„Златният лъв“ на испанското кино Педро Алмодовар знае как се правят филми и как се печелят филмови награди. В интервю за британския в. „Гардиън“ той разказва случка от детството му, когато бедната му, но образована майка е четяла писмата на съгражданите си в малко градче в областта Естрамадура, в което те живеели по онова време. Малкият Педро, който също по онова време можел да чете, установил, че майка му променя понякога съдържанието на писмата, докато ги чете. Ако в дадено писмо внуците са забравили за баба си, тя им казвала, че те питат как е тя и й пращат поздрави. Ако думите в писмото били по-груби, тя ги заменяла с по-нежни. Когато Педро я попитал защо заблуждава читателите по този начин, майка му казала, че така реалността става по-поносима за хората.
Магическата формула: „Животът се нуждае от фантазия, за да бъде по-поносим“, науче
В Деня на независимостта в Бяла Слатина се провежда второто издание на Национален фолклорен фестивал „На север от Балкана“, информират организаторите на проявата - община Бяла Слатина и местна компания.
Мероприятието стартира с концерт на Академичен фолклорен ансамбъл при Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство (АМТИИ) „Проф. Асен Диамандиев“, Пловдив, и ще бъде закрито с изпълненията на Валя Балканска и Петър Янев.
В конкурсната програма участват непрофесионални състави от Плевен, Търговище, Ихтиман, Вършец, Брусарци, Алтимир, Търнава, Бяла Слатина и други населени места, допълват организаторите.
Танцьорите се представят в три раздела – автентичен и обработен танцов фолклор и надиграване на „Абдай” (северняшка фолклорна област, 9/8 тактов размер). Предвидени са и парични награди за участниците. В
Ямболският Камерен оркестър (КО) „Дианополис” подготвя концерт с участието на германския диригент Валтер Хилгерс. Музикалното събитие е планирано за 17 ноември в залата на Културно-информационен център „Безистен” в Ямбол, съобщиха от оркестъра.
В програмата на концерта са включени Симфония № 3 в до мажор и Симфония № 5 в си минор от Карл Филип Емануел Бах, Концерт за цигулка и струнен оркестър от Ян Тегтмайер и Сюита за струнен оркестър от Леош Яначек.
Солист ще бъде Красимира Султанова – цигулка, която е художествен ръководител и концертмайстор на „Дианополис”.
Гост-диригентът проф. Валтер Хилгерс е концертирал по целия свят като оркестров музикант (туба), солист, преподавател по академична музика, аранжор и диригент. През годините е дирижирал концерти в десетки европейски градове, както и в Южна Америка. Преподавал е